fbpx
Prosimy o podanie numeru telefonu Oddzwonimy

Diagnostyka bezdechu u ciężarnych

button

Czy budzisz się w nocy i źle sypiasz?

Czy śpiąc zdarza Ci się odczuwać duszność?

A może rano dokuczają Ci zmęczenie lub problemy z koncentracją?

 

 

Te i wiele innych problemów mogą być efektem tzw. obturacyjnego bezdechu sennego. Najprościej mówiąc jest to zaburzenie spowodowane zmniejszeniem lub nawet chwilowym zatrzymaniem przepływu powietrza na poziomie gardła w trakcie snu, czemu może (choć wcale NIE MUSI) towarzyszyć odgłos chrapania. Należy zwrócić również uwagę na skalę tego problemu – u samych Panów nawet ponad 25% osób powyżej 40rż może cierpieć na te zaburzenia.

Poza wyżej wymienionymi dolegliwościami to, wbrew pozorom, groźne zaburzenie mogące doprowadzić do poważnych konsekwencji, w tym:

  • Nadciśnienia tętniczego
  • Zaburzenia potencji u Panów
  • Zwiększonego ryzyka udaru mózgu i zawału serca
  • Zwiększonego ryzyka wypadków komunikacyjnych (!!!) z powodu stałego uczucia zmęczenia

 

W UNICARDII zwróciliśmy uwagę na jeszcze jeden, nowy problem związany z tą chorobą, a mianowicie – jakie są skutki jej występowania u kobiet ciężarnych. Częste (nawet te, których nie jesteśmy świadomi) napady bezdechu prowadzą do niedotlenienia organizmu kobiet w ciąży, zwiększając ryzyko wystąpienia u niej takich schorzeń jak stan przedrzucawkowy oraz cukrzycy ciężarnych. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie pozostaje to też obojętne dla organizmu dziecka, u którego z kolei może spowodować:

  • Jego niedotlenienie,
  • Zahamowanie prawidłowego wzrostu wewnątrz macicy
  • A nawet mikrouszkodzenia mózgu, ze wszystkimi tego przyszłymi następstwami.

Tego typu zaburzenia snu są łatwe do zdiagnozowania – w tym celu wystarczy wykonać jedno z dwóch nieinwazyjnych badań: poligrafię (badanie podstawowe) lub polisomnografię (badanie rozszerzone), które odbywają się w Twoim domu w trakcie snu.

Ponadto, na szczęście, są też łatwe w leczeniu – nie wymagają stosowania żadnych leków (szczególnie przeciwwskazanych w trakcie ciąży), a jedynie urządzenia CPAP, które stanowi w tym momencie złoty standard w leczeniu bezdechu sennego.

Jeśli dokuczają Ci podobne dolegliwości lub jesteś kobietą w ciąży i chcesz mieć pewność, że choroba ta nie zagrozi zdrowiu Twojemu i Twojego dziecka – zapraszamy do naszej Placówki, gdzie posiadamy niezbędny do diagnostyki i terapii sprzęt oraz kadrę wykwalifikowanych Specjalistów, którzy na pewno nie pozostawią Cię bez opieki.

 

Pamiętaj – jakość Twojego snu to zdrowie TWOJE i TWOJEGO dziecka.

 

Lista lekarzy

Dr n. med. Miłosz Pietrus

Dr Magdalena Duda - Wiewiórka

Dr Robert Łukaszuk

Dr Łukasz Laskowicz