fbpx
Prosimy o podanie numeru telefonu Oddzwonimy

Krioterapia

button

Kriochirurgia:

Kriochirurgia jest metodą leczenia zmian skóry polegającą na ich usunięciu przez zamrożenie. Ciekły azot wykorzystywany do leczenia jest skroplony gazem i temperaturze -196^ C.

          Po zabiegu możliwe jest odczuwanie pieczenia i bólu przez okres kilku godzin. W tym czasie wskazane jest stosowanie środków przeciwbólowych. W pierwszej dobie po zabiegu w okolicy zamrożonej pojawia się zaczerwienie skóry i narasta jej obrzęk aż do powstania pęcherza. Zawartość pęcherza może być jasna lub krwista ( pęcherz fioletowy). Po krioterapii zmian na skórze towarzyszy obrzęk- może być szczególnie nasilony i przekraczać znacznie miejsce leczone. Podczas leczenia licznych brodawek np. na palcach, obrzęk może obejmować cała dłoń. W razie przerwania pokrywy pęcherza następuje obfite sączenie treścią surowiczo – krwistą. Do wyznaczonego terminu badania kontrolnego należy stosować opatrunki z maścią z antybiotykiem , zmiennie dwa razy dziennie. W razie objawów sączenia opatrunki zmieniać częściej  3-4 razy dziennie a owrzodzenia przemywać 3% woda utlenioną.

          Po usunięciu przez lekarza pęcherzy przemywanie rany wodą utlenioną i opatrunki z maścią kontynuować aż do wygojenia. Przy leczeniu licznych zmian po krioterapii np. Brodawek na dłoniach lub stopach stosować jeden raz dziennie kilkuminutowe kąpiele w letniej wodzie z nadmanganianem potasu ( czyste naczynie z letnią, przegotowaną woda do której dodać nadmanganian potasu w takiej ilości aby woda miała zabarwienie jasnoróżowe). Wygojenie owrzodzenia krioterapii następuje  w okresie 10 dni do kilku tygodni. Miejsce do wygojeniu wymaga ochrony przed słońcem przez 3-6 miesiące, zalecane jest jego pokrywanie preparatem z filtrem UV o współczynniku protekcji 15.

 

 

Lista lekarzy

Dr n. med. Agnieszka Morawska - Wiatr

Dr n. med. Ewa Rutkowska

Dr Magdalena Turek - Zięba