fbpx
Prosimy o podanie numeru telefonu Oddzwonimy

Rekonstrukcja piersi - Unicardia

Kobiety w dzisiejszych czasach są coraz bardziej świadome swojego zdrowia, coraz częściej się badają, a co za tym idzie wzrasta odsetek wczesnego wykrycia raka piersi. To z kolei daje szerokie pole dla chirurgii rekonstrukcyjnej. Utrata piersi najczęściej wiąże się z leczeniem onkologicznym, ale również może występować wrodzony brak sutka np. w zespole Pollanda. Medycyna dysponuje wieloma metodami rekonstrukcyjnymi.

Na czym polega zabieg?
Pierś może zostać zrekonstruowana przy pomocy ekspandera np. w przypadku wrodzonego braku gruczołu tzw z. Pollanda. W przypadku pacjentki onkologicznej jeśli nie miała wykonanej radioterapii również można użyć ekspanderoprotezy, natomiast jeśli pacjentka była poddana radioterapii i ma bolesną i twardą blizną po mastektomii zaleca się wycięcie blizny i rekonstrukcję piersi przy pomocy płata mięśniowo skórnego pobranego z pleców ( m. najszerszy grzbietu) i ekspanderoprotezy. Istnieje grupa pacjentek, która nie akceptuje implantów, dla takich pacjentek rozwiązaniem jest rekonstrukcja piersi przy użyciu płata DIEP czyli płata skórno podskórnego z okolicy podbrzusza. Ta operacja wymaga technik mikrochirurgicznych i zaplecza szpitalnego.

Czas trwania zabiegu
Ok. 1-4 godz w zależności od metody

Rekonwalescencja po zabiegu
Różnie w zależności od metody. Powrót do normalnej aktywności życiowej po około 4-6 tygodniach.

Znieczulenie:
Ogólne

Badania do zabiegu
Badania do znieczulenia dożylnego/ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki,kreatynina, anty HBs, HBs antygen, anty- HCV, EKG,
+zaświadczenie od internisty, zaświadczenie od onkologa u pacjentek po mastektomii, RTG klatki piersiowej