Echo serca (inaczej: USG serca) to bardzo ważne i popularnie stosowane badanie w diagnostyce chorób serca, zarówno samego mięśnia sercowego jak i zastawek. Echo serca należy do badań obrazowych – tzn., iż pozwala lekarzowi oglądać wygląd, budowę i czynności serca na monitorze w celu zaobserwowania i wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. USG serca ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to badanie szybkie, nieinwazyjne, łatwo dostępne i bezbolesne. Może być przeprowadzane u osób w każdym wieku, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Co można zobaczyć na USG serca?
Echo serca to inaczej USG (badanie ultrasonograficzne) – czyli badanie służące do obrazowania struktur mięśnia sercowego. Do „oglądania serca” wykorzystywane są fale ultradźwiękowe (niewyczuwalne dla pacjenta), które odbijają się od badanych struktur, dając obraz na ekranie. Lekarz kardiolog, przykładając głowicę USG do klatki piersiowej pacjenta, może ocenić wydolność krążenia, kurczliwość serca jak również pracę zastawek.
Co jeszcze pozwala zobaczyć badanie USG serca? Obraz na monitorze daje lekarzowi wiedzę w kwestiach takich jak:
- budowa i położenie serca, wymiary i proporcje jam serca, ewentualne nieprawidłowości w budowie,
- budowa zastawek serca,
- prawidłowość przepływu krwi przez serce,
- ocena funkcji skurczowej lewej komory serca,
- zmiany patologiczne (np. guzy serca) itp.,
- zmiany w osierdziu lub naczyniach krwionośnych.
Obraz powstały podczas badania można wydrukować lub zapisać (w formie materiału video, jako plik lub na płycie CD). Warto skorzystać z tej możliwości, zwłaszcza jeśli planujesz np. konsultację specjalistyczną.
Jakie są wskazania do wykonania USG serca?
Ponieważ USG serca najeży do powszechnie wykorzystywanych badań diagnostycznych w kardiologii, wskazań do jego wykonania może być bardzo wiele. Jest ono pomocne przy wykrywaniu i diagnozowaniu większości chorób wynikających z nieprawidłowej budowy lub wadliwej pracy serca. Wskazaniem do wykonania badania echa serca może być choroba niedokrwienna serca, ale również zapalenie mięśnia sercowego, zwężenie lub niedomykalność zastawek i inne. Ważne jest, aby badania serca wykonywać również profilaktycznie, gdy u pacjenta nie ma jeszcze stwierdzonej choroby.
Z wiekiem, gdy ryzyko chorób serca i układu krążenia wzrasta, warto poddawać się temu badaniu coraz częściej (nawet raz w roku). Regularna profilaktyka zalecana jest zwłaszcza u osób, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka (np. posiadają stwierdzone choroby serca w najbliższej rodzinie), już wcześniej chorowały na serce, a także np. uprawiają wyczynowo sport lub wykonują inne czynności mogące obciążać serce.
Warto wiedzieć, że już samo nadciśnienie tętnicze, często rozpoznawane po 40. roku życia, może doprowadzać do zmian w strukturze mięśnia sercowego. Dlatego tak ważne jest, aby badać serce regularnie, zanim będzie za późno.
Jakie schorzenia można wykryć podczas USG serca?
Kiedy pomocne jest echo serca? Badanie to pomaga w diagnozowaniu wielu schorzeń kardiologicznych, m.in.:
- choroby niedokrwiennej serca,
- zapalenia mięśnia sercowego,
- choroby zakrzepowej,
- zapalenia wsierdzia,
- przebytych zawałów serca,
- niewydolności serca,
- wad wrodzonych i nabytych,
- problemów z zastawkami (np. niedomykalność zastawki mitralnej),
- kardiomiopatii (np. przerost, nienaturalne pogrubienie lub powiększenie ścian serca) itp.
Jeśli kardiolog podejrzewa u Ciebie któreś z tych schorzeń, nie zwlekaj i jak najszybciej wykonaj badanie diagnostyczne. Pamiętaj, że w wielu przypadkach szybkie postawienie diagnozy we wczesnej fazie choroby może znacznie wpłynąć na przebieg i skuteczność leczenia.
Echo serca prywatnie: umów się w Unicardii!
Lekarz zalecił Ci wykonanie USG serca? Kraków i przychodnia specjalistyczna Unicardia to idealne miejsce, gdzie wykonasz echo serca prywatnie: bez stresu i oczekiwania w kolejkach – w dogodnym dla Ciebie terminie. Na badanie możesz umówić się bezpośrednio – przez Facebook’a, telefonicznie lub poprzez nasz system rezerwacji wizyt online. Pamiętaj, że wszystkie dane, jakie podajesz przy rejestracji online są w pełni bezpieczne – ponieważ nasz system jest autoryzowany przez Ministerstwo Zdrowia i posiada wszystkie niezbędne certyfikaty.