Siedzący tryb życia, palenie tytoniu, używki, niezdrowa dieta czy brak codziennej dawki ruchu – to popularne w dzisiejszym świecie czynniki, które mogą sprzyjać rozwojowi żylaków, a także innych chorób układu krążenia. Kiedy więc pojawiają się widoczne objawy zwiastujące pojawienie się żylaków (np. uczucie ciężkości i bolesność nóg, pajączki i uwidoczniające się naczynia itp.) – warto skorzystać z konsultacji u flebologa. Ta mało popularna specjalność lekarska koncentruje się na leczeniu żylaków, pajączków i zapaleń żył, a także na profilaktyce chorób naczyń.
Flebologia: czym zajmuje się „lekarz od żylaków”?
Flebologia to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem chorób żył i układu żylnego. Lekarz flebolog bywa więc potocznie określany jako „lekarz od żylaków” – jednak operacyjne czy laserowe usuwanie żylaków to bynajmniej niejedyny zabieg, jaki wykonują nasi specjaliści z tej dziedziny. W obszarze zainteresowań flebologii znajduje się przede wszystkim badanie funkcjonowania i wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu żylnego.
Pierwsze objawy i leczenie żylaków: kiedy do flebologa?
Z wizytą u flebologa warto się udać w momencie, gdy zauważysz u siebie pierwsze objawy pojawiających się żylaków. Kto jest na nie najbardziej narażony? Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków należy:
- obciążenie rodzinne (żylaki u rodziców, dziadków),
- wiek (zwykle częściej pojawiają się u starszych pacjentów),
- niezdrowy, siedzący tryb życia,
- otyłość, nadwaga i nieprawidłowa dieta,
- palenie papierosów,
- ciąża,
- obecność przepukliny,
- obecność płaskostopia,
- przebyta zakrzepica żył głębokich.
Oczywiście czynniki te nie muszą koniecznie prowadzić do powstawania żylaków, jednak jeśli już znajdujesz się w grupie ryzyka – warto zwracać uwagę na pojawiające się pierwsze objawy, które mogą świadczyć o możliwości ich pojawienia się. Zazwyczaj jest to ból i „ociężałość” nóg, obrzęki, a także pojawiające się i widoczne żyłki i sieci żyłek (tzw. pajączki) na nogach. Są one niezawodną oznaką problemów z krążeniem oraz wskazaniem do konsultacji u lekarza flebloga.
Dobrą wiadomością jest jednak fakt, iż istnieje wiele skutecznych metod leczenia żylaków. Do tych najpopularniejszych należy laserowe usuwanie żylaków, a także usuwanie żylaków metodą chirurgiczną. Możliwe jest także nieoperacyjne usuwanie żylaków metodą tzw. skleroterapii.
Nie tylko “lekarz od żylaków” – inne wskazania do wizyty u flebologa
Flebologia to nie tylko leczenie i usuwanie żylaków. Lekarza tej specjalności warto odwiedzić również w innych sytuacjach, które mogą wskazywać na problemy z krążeniem. Należy do nich:
- pojawianie się obrzęków,
- skłonności do występowania opuchlizny
- pojawianie się siniaków, które nie są wynikiem urazu,
- pojawienie się pajączków i uwidocznionych żył,
- bóle i skurcze łydek,
- bóle lub świąd okolicy żył.
Flebolog to także odpowiedni specjalista do konsultacji w przypadku problemów z hemoroidami (które są w istocie żylakami okolicy odbytu) oraz owrzodzeniami i zakrzepicą żył.
Flebologia – Kraków: zarezerwuj wizytę w Unicardii!
Jeśli potrzebujesz konsultacji flebologicznej, jesteś w dobrym miejscu! W specjalistycznej przychodzi kardiologicznej Unicardia czekają na Ciebie doświadczeni specjaliści, którzy stale poszerzają swoją wiedzę, aby świadczyć usługi medyczne na najwyższym poziomie, według najwyższych standardów i zgodnie z najnowszym poziomem wiedzy medycznej.
Poznaj naszych specjalistów z dziedziny flebologii i umów wizytę telefonicznie lub online – przez prosty i intuicyjny system umawiania wizyt, autoryzowany przez Ministerstwo Zdrowia. System pozwala także na łatwe zobaczenie wolnych terminów wizyt i wybranie najbardziej dogodnego dla siebie. Wszystkie Twoje dane osobowe podane w procesie rejestracji są w pełni bezpieczne i chronione wymaganymi certyfikatami.
Specjaliści:
Zobacz naszych specjalistów z zakresu flebologii i umów się na wizytę!