Echokardiografia to technika obrazowej diagnostyki serca, polegająca na obserwacji budowy, struktur i prawidłowości działania się (np. kurczenia się) serca za pomocą ultradźwięków. Są one emitowane za pomocą ultrasonografu – urządzenia, które pozwala zobaczyć na monitorze obraz serca i naczyń krwionośnych powstały w wyniku odbijania się fali ultradźwiękowej. Badanie echokardiograficzne bywa także określane jako badanie echo serca, USG serca, ultrasonokardiografia (UKG) czy echokardiograf. Obraz obserwowany podczas badania echokardiograficznego można także.
Echokardiografia należy do jednych z najpopularniejszych obrazowych badań diagnostycznych serca i jest na ogół zlecana jako jedno z pierwszych ważnych badań do wykonania w procesie diagnostyki chorób serca czy problemów z układem krążenia. Echokardiografia trwa od kilku do kilkunastu minut i jest badaniem całkowicie bezbolesnym i niepowodującym żadnych przykrych doznań – wystarcz położyć się w pozycji wskazanej przez lekarza i nie stresować.
Co pozwala zobaczyć badanie echo serca?
Badanie echokardiograficzne to prosty, szybki i nieinwazyjny sposób na obejrzenie przez lekarza i ocenę struktur anatomicznych serca. Specjalista może dzięki temu ocenić, czy budowa serca jest prawidłowa, a także, czy ruch mięśnia sercowego i zastawek, kurczliwość, przepływ krwi przez przedsionki i komory serca itp. odbywa się w prawidłowy sposób. Echokardiograf pozwala także na obejrzenie stanu i czynności naczyń krwionośnych okalających serce (aorta, żyły główne, żyły płucne i tętnice, naczynia wieńcowe). W diagnostyce obrazowej serca istnieją przy tym różne systemy echokardiograficzne (np. echokardiografia jedno-, dwu- i trójwymiarowa oraz dopplerowska).
Echokardiografia: kiedy należy ją wykonać?
Istnieje wiele wskazań do badania echokardiograficznego serca. Może to być np.:
- choroba niedokrwienna serca,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- zwężenie lub niedomykalność zastawek,
- nadciśnienie tętnicze itp.
Ważne jednak, aby badanie echo serca wykonywać profilaktycznie także u osób zdrowych, również w sytuacjach, gdy nie zachodzi konkretne podejrzenie choroby. Echokardiograf pozwala bowiem wykryć już nawet drobne zmiany, nieprawidłowości i wady nabyte, których wczesne wykrycie może uchronić przed rozwojem trudnej do wyleczenia choroby serca lub układu krążenia. Profilaktyczne badania obrazowe serca warto wykonywać tym częściej, im jesteśmy starsi. Są one również zalecane osobom, u których występują obciążenia rodzinne lub inne choroby współistniejące, mogące mieć wpływ na prawidłowe czynności serca i naczyń krwionośnych.
Echokardiografia – Kraków: umów się na badanie w Unicardii!
Potrzebna Ci echokardiografia? Kraków, a dokładnie przychodnia kardiologiczna Unicardia, to miejsce, gdzie wykonasz badania echo serca i inne badania diagnostyczne szybko i bez problemu! Zarezerwuj termin telefonicznie lub poprzez dostępny na naszej stronie formularz online. Pamiętaj, że Twoje dane podawane w procesie umawiania wizyty są w pełni bezpieczne oraz chronione certyfikatami bezpieczeństwa w naszym wewnętrznym systemie autoryzowanym przez Ministerstwo Zdrowia.
Specjaliści:
Zobacz naszych specjalistów z zakresu diagnostyki echokardiograficznej i umów się na wizytę!