Czym jest holter EKG i dla kogo przeznaczone jest to badanie? Często zdarza się sytuacja, w której dolegliwości sercowe pojawiają się w nocy lub po wysiłku, podczas gdy na wizycie pacjent czuje się znakomicie i nie prezentuje żadnych objawów kardiologicznych.
Może też zdarzyć się sytuacja odwrotna, kiedy to właśnie jedynie w trakcie wizyty lekarskiej pacjent ma ciśnienie tętnicze powyżej normy, czyli tzw. ciśnienie „białego fartucha”. Takie sytuacje znacznie utrudniają postępowanie diagnostyczno-lecznicze i mogą zafałszować prawdziwy obraz kliniczny.
W takim przypadku z pomocą przychodzi badanie Holtera, czyli 24-godzinny monitoring akcji serca i ciśnienia, który zapisuje się automatycznie na urządzeniu z pamięcią zewnętrzną. Badanie Holtera (znane także jako holter EKG) przeznaczone jest dla osób, u których zaburzenia rytmu serca występują incydentalnie, bez większej regularności.
Holter serca, który monitoruje czynność serca przez całą dobę, pozwala ocenić, czy zaburzenia te mają miejsce np. w związku z jakimś konkretnym czynnikiem (podczas stresu, wysiłku itp.), czy występują także podczas spoczynku i snu, oraz jak wygląda ich częstotliwość oraz nasilenie.
Holter montowany jest na ciele pacjenta na całą dobę i towarzyszy mu przy wszystkich normalnie wykonywanych czynnościach dnia codziennego. W ten sposób badanie ma miejsce w naturalnych warunkach życia pacjenta przez całą dobę, zarówno w spoczynku jak i wysiłku. Można w ten sposób monitorować rytm serca jak również ciśnienie tętnicze (tzw. holter ciśnieniowy).
Kiedy warto wykonać badanie Holter EKG? Wskazania
Holter serca to badanie diagnostyczne wykonywane w celu stwierdzenia chorób serca lub dla monitorowania skuteczności wdrożonego leczenia. Może być wykonywane także profilaktycznie (np. u osób znajdujących się w grupie ryzyka chorób serca itp.). Holter EKG pomocny jest przy:
- wykrywaniu zaburzeń i nieprawidłowości rytmu serca oraz choroby wieńcowej,
- ocenie skuteczności leczenia przy arytmii,
- monitorowaniu stanu zdrowia pacjenta po przebytym zawale serca,
- diagnozowaniu wrodzonych wad serca,
- ocenie rytmu serca u pacjentów po wszczepieniu rozrusznika,
- procesie poszukiwania przyczyn niektórych dolegliwości o domniemanym podłożu kardiologicznym (np. omdleń, zaburzeń świadomości, zasłabnięć, epizodycznego kołatania serca itp.).
Jak przebiega badanie Holter serca?
Badanie Holtera jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Polega na zamontowaniu na ciele pacjenta holtera. Możliwy do założenia jest holter klasyczny który składa się z pięciu elektrod mocowanych do klatki piersiowej oraz niewielkiego urządzenia noszonego na pasku, lub Holter bezprzewodowy, posiadający jedną małą elektrodę naklejaną na klatkę piersiową wolną od jakiegokolwiek okablowania. Holter nie jest niewygodny, ciężki ani uciążliwy. Nie utrudnia także wykonywania żadnych codziennych czynności. Po zamontowaniu urządzenia na 24 godziny lub dłużej należy wykonywać wszystkie normalne czynności jak zwykle – można, a wręcz należy normalnie pracować, wypoczywać itp.
Nie należy również unikać wysiłku fizycznego. Jeśli np. na co dzień spacerujesz, biegasz lub uprawiasz sport – należy wykonywać te czynności także z holterem. Pomiar zapisywany jest w pamięci urządzenia automatycznie, a następnie odczytywany przez lekarza.
Na co należy uważać podczas badania holterowskiego?
Holter EKG pozwala na wykonywanie wszystkich normalnych czynności – nie należy więc z niczego rezygnować. Należy uważać jedynie, aby elektrody nie odczepiły się od ciała (w takim przypadku należy dokleić je zwyczajnym plastrem opatrunkowym). Przed montażem elektrod warto także wziąć kąpiel, gdyż podczas badania nie jest to wskazane (urządzenie nie jest wodoodpornie i nie można go zamoczyć). W wypadku wykonywania badania holterem bezprzewodowym, urządzenie można swobodnie odklejać do kąpieli i przyklejać ponownie. Szczególnie pomocne jest to przy dłuższych okresach badania przekraczających 24 godziny.
Holter ciśnieniowy – całodobowy pomiar ciśnienia
Badanie holterowskie umożliwia także całodobowy pomiar ciśnienia. Tzw. holter ciśnieniowy stosowany jest zwykle przy wykrywaniu oraz w procesie leczenia nadciśnienia, a także zaburzeń ciśnienia tętniczego krwi. W tym przypadku jednak zamiast elektrod zakłada się specjalny mankiet na ramię, a ciśnienie jest mierzone automatycznie w ciągu dnia robimy pomiary co 20 min, a co 30 min w nocy podczas snu. Badanie holterem ciśnieniowym pomaga ustalić, w jakich okolicznościach występują zaburzenia, jaki jest ich charakter oraz przyczyna. Dzięki temu kardiolog jest w stanie dobrać odpowiednie leczenie.
Gdzie wykonać Holter? Kraków i Unicardia
Decydując się na holter prywatnie, z pewnością zaoszczędzisz sporo czasu w oczekiwaniu na badanie. A ponieważ czas często bywa priorytetem w procesie diagnostycznym, warto umówić się na badanie szybko i wygodnie. W Unicardii wykonasz holter serca po uprzednim umówieniu się telefonicznie lub online – z dogodnym dla Ciebie terminie. Zarezerwuj termin pod numerem telefonu 663 08 08 08 lub umów się w naszym bezpiecznym i przejrzystym systemie rejestracji online.
Holter Bezprzewodowy Premium Life
W ofercie kliniki Unicardia znajduje się także możliwość wykonania badania holterem bezprzewodowym. Urządzenie to pozwala na przeprowadzenie badania zleconego przez kardiologa w dłuższym wymiarze czasu oraz w dużo bardziej komfortowy dla Pacjenta sposób. Holter bezprzewodowy, który możliwy jest do założenia w Unicardii wolny jest od jakiegokolwiek okablowania. Jest on całkowicie nie widoczny i praktycznie nie wyczuwalny dla Pacjenta. Aparat ten bowiem może być noszony aż do 93 dni – umożliwia to nie tylko dłuższy, ale też i dokładniejszy czas badania. Holter bezprzewodowy w formie jednej elektrody przykleja się na klatkę piersiową Pacjenta w całkowicie bezbolesny sposób. Pacjent, objęty badaniem hoterem bezprzewodowym może wykonywać wszystkie codzienne czynności bez jakichkolwiek uciążliwości. Dzięki temu Pacjent może bez najmniejszego dyskomfortu być badany urządzeniem przez dłuższy okres niż 24 godziny.