Angiologia – lekarze od żył i tętnic - Unicardia Kraków

Angiologia

Angiologia

Czym zajmuje się angiologia i kiedy należy skorzystać z pomocy specjalisty tzw. lekarza od żył? Angiologia jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu naczyniowego i limfatycznego. Najczęstszą przypadłością, jaką zajmują się angiolodzy jest przewlekła niewydolność żylna. Jednak poza leczeniem żylaków lekarze specjalizacji angiologicznej zajmują się diagnozowaniem i leczeniem wielu innych dolegliwości oraz chorób. Angiologia jest bowiem bardzo rozległą specjalizacją pozostającą w związku z takimi dziedzinami jak neurologia, chirurgia naczyniowa, reumatologia, kardiologia, hematologia.

Jakie schorzenia leczy angiolog?

Specjalista angiologi bywa niekiedy potocznie określany jako „lekarz od żył i tętnic”. Jest to poprawne i słuszne, ponieważ większość schorzeń, jakimi zajmuje się lekarz angiolog, dotyczy właśnie układu krwionośnego, a zwłaszcza naczyń krwionośnych u człowieka. W praktyce angiolog zajmuje się także chorobami układu krążenia związanymi z układem limfatycznym. Do najpopularniejszych schorzeń, jakie wymagają konsultacji angiologa, należy:

 • przewlekła niewydolność żylna,
 • żylna choroba zatorowo-zakrzepowa,
 • ostre niedokrwienia kończyn,
 • pajączki i żylaki,
 • obrzęki limfatyczne,
 • żylaki kończyn dolnych,
 • zakrzepica żył głębokich,
 • stopa cukrzycowa,
 • zatorowość płucna,
 • zespoły uciskowe,
 • zespół Raynauda.

Choroby żył i tętnic, nieleczone, mogą powodować poważne problemy ze zdrowiem – jeśli więc podejrzewasz je u siebie (lub takie podejrzenie wysunął lekarz innej specjalności, podczas diagnozy innych chorób) – nie zwlekaj i umów się na wizytę u angiologa. Kraków i klinika Unicardia to idealne miejsce na konsultację, podczas której możesz liczyć na indywidualne podejście i opiekę doświadczonych specjalistów.

Kiedy należy odwiedzić angiologa?

Początkowe objawy związane z niewydolnością żylną są zazwyczaj błahe, niemniej jednak powinny wzbudzić Twoją czujność. Jeżeli drętwienie i obrzęki nóg stają się  uciążliwe,  warto zgłosić się z nimi do lekarza. Powinieneś się udać na konsultację do specjalisty – „lekarza od żył”, kiedy zaczniesz dostrzegać tuż pod powierzchnią skóry nóg drobne zmiany naczyniowe, takie jak „pajączki”, przebarwienia, czy małe żylaki. Odpowiednio wczesna diagnostyka u angiologa może pomóc w zahamowaniu rozwoju choroby i zmniejszyć inwazyjność zbiegów naczyniowych w późniejszym czasie.

Angiolog – pomoc przy żylakach

Żylaki i „pajączki” są zjawiskiem powszechnym. Większość ludzi nie ma świadomości, że takie dolegliwości jak uczucie ciężkich nóg, obrzęki i ogólny dyskomfort, zwłaszcza pojawiające się wieczorem po ciężkim dniu pracy, mogą być objawem choroby żył. W początkowej fazie rozwoju żylaków zazwyczaj objawem jest właśnie obrzęk i uczucie ciężkości, jednak nieleczona choroba z czasem postępuje, a żylaki zaczynają uwidaczniać się na nogach i być widoczne gołym okiem. Aby unikać bólu i dyskomfortu, a także nieestetycznego wyglądu nóg, warto jak najszybciej skonsultować problem u angiologa – już wtedy, gdy pojawią się pierwsze objawy.

W poradni chorób naczyń angiolog diagnozuje i leczy zespoły uciskowe, ostre niedokrwienie kończyn, obrzęk limfatyczny, stopę cukrzycową oraz żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, w tym zakrzepicę żył głębokich i zatorowość płucną.

Jak wygląda diagnostyka angiologiczna?

Jednym z najistotniejszych badań w diagnostyce chorób naczyniowych jest badanie dopplerowskie, czyli technika ultrasonograficzna z oceną przepływów w naczyniach krwionośnych. W przypadku diagnostyki żylaków kończyn dolnych badanie to pozwala angiologowi wykryć nawet najdrobniejsze schorzenia układu żylnego, które może być podstawową przyczyną powstawania schorzenia. Wyniki badania dopplerowskiego są decydujące w podjęciu decyzji o sposobie i rodzaju leczenia.

Należy pamiętać, że w sytuacji, kiedy masz do czynienia z widocznymi, znacznymi zmianami tylko lekarz angiolog może ocenić stopień zaawansowania choroby i dobrać odpowiedni dla Ciebie sposób leczenia.

Angiolog – Kraków: poznaj naszą ofertę!

W klinice Unicardia oferujemy Ci kompleksową opiekę wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, którzy stale podnoszą soje kompetencje, biorą udział w kursach, szkoleniach i stypendiach. W Unicardii wierzmy bowiem, że podstawą skutecznej opieki nad pacjentem i sukcesów w leczeniu jest rozległa i stale aktualizowana wiedza oraz indywidualne podejście od pacjenta. Dlatego nasi „lekarze od żył i tętnic” to najlepsi specjaliści w Krakowie. Nasza oferta z zakresu tej specjalności obejmuje konsultacje i badania, wśród których znajdują się:

 • konsultacja angiologiczna (naczyniowa),
 • USG tętnic szyjnych,
 • USG tętnic nerkowych,
 • USG żył kończyn dolnych i górnych,
 • USG tętnic kończyn dolnych i górnych,
 • USG tętnic biodrowych.

Specjaliści:

Zobacz naszych specjalistów z zakresu angiologii i umów się na wizytę!

Rejestracja
Covid-19-Sprawdź!