Badanie EKG serca: spoczynkowe i wysiłkowe - Unicardia Kraków

EKG serca: spoczynkowe oraz wysiłkowe

EKG serca, czyli elektrokardiografia to bardzo cenne i powszechnie wykonywane badanie diagnostyczne w kardiologii. Badanie EKG ma wiele zalet: jest szybkie, nieinwazyjne, łatwe do wykonania, tanie i bezbolesne – może być przeprowadzone u każdego, zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Badanie to podzielić można na EKG spoczynkowe (wykonywane u pacjenta na leżąco) oraz EKG wysiłkowe (tzw. próba wysiłkowa), które pozwala zaobserwować ewentualne zmiany pracy serca podczas wysiłku fizycznego.

Jak wygląda badanie EKG serca?

Badanie elektrokardiograficzne polega na podpięciu 4 lub 12 elektrod do klatce piersiowej pacjenta, które sczytują potencjał elektryczny serca w postaci wykresu na papierze. Podczas badania lekarz otrzymuje wydruk z zapisem „pracy serca”, a następnie analizuje go w poszukiwaniu ewentualnych nieprawidłowości (np. zaburzeń rytmu serca itp.). W czasie badania (które trwa zazwyczaj kilka minut) pacjent proszony jest o spokojne leżenie w pozycji na wznak. Badanie nie jest bolesne ani stresujące, nie wiąże się też z żadnymi nieprzyjemnościami.

Na podstawie badania EKG serca lekarz jest w stanie dużym prawdopodobieństwem zdiagnozować nawet wiele schorzeń, w tym nawet zawał serca. Innym schorzeniem, które doskonale obrazuje badanie EKG są zaburzenia rytmu oraz przewodnictwa, czyli wszelkiego rodzaju arytmie i „kołatania serca”. Badanie wykonywane jest przez pielęgniarkę, a wynik natychmiast interpretowany przez lekarza.

EKG wysiłkowe: na czym polega tzw. próba wysiłkowa?

Modyfikacją badania EKG spoczynkowego jest tzw., EKG wysiłkowe, które wykonywane jest w obecności lekarza w trakcie wysiłku, czyli szybkiego spaceru na bieżni. W EKG wysiłkowym mogą ujawniać się zmiany niedokrwienne serca, których nie widać w EKG spoczynkowym, a to z kolei powinno skłonić pacjenta do pogłębionej diagnostyki i wdrożenia leczenia.

Jakie są wskazania do wykonania elektrokardiografii?

Badanie EKG należy wykonać zwłaszcza wówczas, gdy występują objawy mogące pochodzić od strony serca i układu krążenia. Do objawów tych należą m.in.:

  • ból i kłucie w klatce piersiowej,
  • duszności,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • omdlenia, zawroty głowy, utraty przytomności,
  • duszności,
  • zaburzenia rytmu serca (np. tzw. kołatanie).

EKG serca wykonywane jest również kontrolnie u pacjentów z wdrożonym leczeniem kardiologicznym, zwłaszcza po wszczepieniu rozrusznika serca (pozwala obserwować prawidłowość jego pracy), ze zdiagnozowaną arytmią oraz przyjmujących leki antyarytmiczne (celem oceny ich skuteczności i postępu leczenia).

Badanie EKG może i powinno być wykonywane także u osób zdrowych, celem profilaktyki chorób serca i układu krążenia. Kontrolnie warto więc wykonać je przynajmniej raz na 2-3 lata.

Badanie EKG: jak się przygotować?

Badanie EKG nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Jedyne, na co warto zwrócić uwagę, to unikanie bezpośrednio przed badaniem czynników mogących wpływać na przyspieszenie rytmu serca czy podniesienie ciśnienia. Należy więc unikać:

  • stresu i intensywnych emocji,
  • picia kawy i palenia papierosów,
  • spożywania alkoholu,
  • intensywnego wysiłku fizycznego.

Czynniki te mogą wpływać na wyniki badania i utrudniać rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości.

Gdzie wykonać EKG? Kraków i Unicardia

Zamierzasz umówić się na badanie EKG? Kraków i przychodnia specjalistyczna Unicardia to najlepsze miejsce, gdzie wykonasz badanie EKG szybko i bez kolejek – w najwygodniejszym dla Ciebie terminie. Wystarczy, że zarezerwujesz wizytę telefonicznie lub online – za pośrednictwem naszego bezpiecznego i intuicyjnego systemu wirtualnych rezerwacji  lub za pomocą wiadomości na Facebook’u. Masz pytania? Zadzwoń lub skontaktuj się z nami za pośrednictwem dostępnego na naszej stronie formularza.

Rejestracja
Covid-19-Sprawdź!