Co to jest holter? - Unicardia Kraków

W diagnostyce chorób serca ważne jest precyzyjne określenie przyczyn danego schorzenia. Służy temu szereg badań, wśród których znajduje się również badanie EKG metodą Holtera. Jak wygląda i czemu służy to badanie? Zapraszamy do lektury.

Badanie EKG (elektrokardiograficzne) metodą Holtera polega na 24-godzinnej obserwacji pracy serca w jego codziennych warunkach. Oznacza to zbieranie danych poprzez noszenie elektrod przytwierdzonych do ciała przez cały dzień w celu oceny aktywności elektrycznej mięśnia sercowego podczas jego normalnej pracy. Co istotne, chory powinien zachowywać się naturalnie, to jest wykonywać swe rutynowe czynności, inaczej badanie będzie zafałszowane. A przydatne jest
w diagnozowaniu wielu schorzeń, m.in. zaburzeń rytmu serca, choroby niedokrwiennej serca, pomocne jest również w ocenie prawidłowej pracy rozrusznika serca i przy stwierdzeniu, czy dane objawy mają pochodzenie odsercowe.

Zalecenia przed badaniem

Do badania EKG metodą Holtera nie należy się szczególnie przygotowywać, warto jest jednak pamiętać o kilku szczegółach, które badanie to usprawnią. Przede wszystkim – przed rozpoczęciem powierzchnia ciała badanego musi być czysta i nienatłuszczona (bez kremów i balsamów), w końcu to do niej będą przez cały dzień przymocowane elektrody. Poza tym nie będzie można ich zdjąć przez 24 godziny, co wiąże się z niemożnością wzięcia kąpieli i drobnymi uciążliwościami w trakcie snu. Elektrody urządzenia zostaną zamocowane na klatce piersiowej chorego, zaś samo urządzenie rejestrujące (niewielkich rozmiarów) może być zawieszone na szyi lub przytroczone w pasie. Samo badanie jest oczywiście bezbolesne i może być powtarzane wielokrotnie bez negatywnych skutków dla zdrowia pacjenta, niezależnie od jego wieku. Badanie nie ma również skutków negatywnych dla płodu.

Komentarze wyłączone

Rejestracja
Covid-19-Sprawdź!