Chirurgia naczyniowa – zakres działania - Unicardia Kraków

Chirurgia naczyniowa – zakres działania


Chirurgia naczyniowa jest szczególnym rodzajem chirurgii, która zajmuje się leczeniem operacyjnym schorzeń w obrębie żył i tętnic oraz dysfunkcjami układu limfatycznego poza należącymi do ośrodkowego układu nerwowego i naczyń dużych, leżących w gestii kardiologów i kardiochirurgów. Generalnie – obejmuje zmiany chorobowe w obrębie układu krwionośnego czy limfatycznego, a zwłaszcza zmiany w przekroju (świetle) żył i tętnic. Prowadzą one między innymi do niedokrwienia kończyn (co może doprowadzić do martwicy i amputacji) lub poszczególnych narządów człowieka czy powstawania zakrzepów. Operacje mają więc na celu udrożnienie prześwitu naczyń, polepszeniu przepływu krwi lub limfy, usunięciu zmian patologicznych, wreszcie przeszczepieniu naczynia lub wszczepieniu protezy. Ale również poprawiają jego estetykę, poprzez usunięcie żylaków
i teleangiektazji (pajączków).

Zakres pracy chirurga naczyniowego obejmuje diagnostykę, wyodrębnianie i leczenie chorób układu krwionośnego i chłonnego, ordynowanie i przeprowadzenie właściwego sposobu leczenia (nieinwazyjnymi lub operacyjnymi metodami), ewentualnie wskazanie, kiedy należy przeprowadzić amputację. Poza zabiegami chirurg naczyniowy zaplanuje również i przeprowadzi wczesną rehabilitację lub wdroży postępowanie zapobiegające rozwojowi danej choroby. W jego gestii leży także orzecznictwo o niezdolności do pracy, doznaniu uszczerbku na zdrowiu czy niepełnosprawności.

Kiedy udać się do chirurga naczyniowego?

Choroby układu krążenia należą do chorób cywilizacyjnych, spowodowanych w głównej mierze niewłaściwym stylem życia i określonymi, negatywnymi wpływami środowiska. Profilaktyka zdrowotna pod kątem ich zapobiegania wymaga zwalczania czynników ryzyka. Prowadzi to do: wyzbycia się stosowania lub przynajmniej ograniczenia spożycia używek, właściwego odżywiania się i zapewnienia sobie odpowiedniego balansu pomiędzy pracą a wypoczynkiem, uprawiania aktywnego wypoczynku oraz na przeprowadzaniu regularnych badań profilaktycznych. Jeżeli jednak okazało się, że cierpimy już na jakieś schorzenie układu krwionośnego lub chłonnego, należy niezwłocznie podjąć działania w kierunku zdiagnozowania choroby i szybkiego podjęcia leczenia. W wielu przypadkach powstrzymanie postępów możliwe jest tylko we wczesnych stadiach choroby, stąd tak istotne jest wczesne jej wykrycie. Jakie objawy powinny przykuć naszą uwagę i sprawić, że udamy się na badania? O pojawieniu się problemów z krążeniem mogą świadczyć obrzęki i opuchnięcia kończyn, występowanie na nich żylaków i pajączków, wylewów podskórnych, bywa, że połączonych z poczuciem mrowienia, swędzenia, uczuciem zimna czy wrażeniem braku czucia. Zastanawiające powinny być także zimne palce lub nadmierne marznięcie.

Komentarze wyłączone

Rejestracja
Covid-19-Sprawdź!